Podatki

Aspekty podatkowe przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową.

W artykule z lipca 2022 roku zostało opisane przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową. Podkreślono, że przekształcenie to może pociągnąć za sobą skutki podatkowe. W poniższym artykule będziemy rozważać, czy należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (pcc) w sytuacji, w której majątek spółki jawnej w momencie przekształcenia jest wyższy od wartości wniesionego wkładu w momencie jej zakładania.

 

 

Majątek spółki jawnej.

 

Wspólnicy spółki jawnej w momencie jej założenia wnieśli wkłady w łącznej wysokości 10.000 złotych. Obecnie majątek spółki jest wart 1.000.000 złotych. Wspólnicy chcą, aby wkład wniesiony przez nich do spółki komandytowej był taki sam, jak w przekształcanej spółce jawnej. Oznacza to, że nie zamierzają wnosić do spółki komandytowej, jako wkładu, całego majątku spółki jawnej, a jedynie część będącą wkładem. Z kolei mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia ma stać się majątkiem spółki komandytowej, z uwagi na fakt, że spółka komandytowa jest następcą prawnym spółki jawnej, a więc przysługują jej wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

 

 

Majątek spółki komandytowej powstałej w wyniku przekształcenia ze spółki jawnej.

 

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z KSH majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Czym innym jest więc wkład – majątek wniesiony przez wspólnika spółki, a czym innym mienie nabyte przez spółkę poprzez swoją działalność. Spółka przekształcana nie może więc wnieść wkładu do spółki przekształconej. Dodatkowo nie można uznać, aby cały majątek spółki jawnej w momencie przekształcenia stał się wkładem spółki komandytowej, ponieważ wkłady w spółce komandytowej są określane przez wspólników. Powyższe oznacza, że na majątek spółki komandytowej już na początku jej istnienia będzie się składał zarówno wkład, jak i inny majątek wypracowany przez spółkę jawną.

 

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu spółki.

 

Zgodnie z ustawą podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają zmiany umowy spółki, za które uważa się również przekształcenie spółek, jeżeli wynikiem tego jest zwiększenie majątku spółki osobowej, o ile powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania pcc. Podstawą opodatkowania przy przekształceniu spółek jest wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia. Od podatku zwalnia się jednak te części wkładów, które wcześniej były opodatkowane pcc.

 

Wobec powyższego wspólnicy spółki zastanawiają się czy w momencie przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową będą zobowiązani do zapłacenia pcc od różnicy pomiędzy wartością majątku wniesionego do spółki komandytowej a wartością wcześniej opodatkowanych wkładów wniesionych do spółki jawnej?

 

 

Czy wspólnicy będą zobowiązani zapłacić pcc w trakcie przekształcenia?

 

Odpowiadając na to pytanie, należy się w pierwszej kolejność zastanowić, kiedy przekształcenie spółki rodzi zobowiązanie podatkowe. Zgodnie z przytoczonymi przepisami muszą być spełnione łącznie dwa warunki:

 

 

Leszek Przybyłka, doradca podatkowy i adwokat Kraków

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.