Spółki

Art. 299 k.s.h. jako podstawa odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Art. 299 k.s.h. jako podstawa odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Z brzmienia art. 299 k.s.h. wprost wynika, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają wprost za jej zobowiązania. Przepis ten z jednej strony ma zabezpieczać interesy wierzycieli spółki, natomiast z drugiej – motywować członków zarządu do należytego prowadzenia interesów spółki oraz dokładania staranności w zarządzaniu jej majątkiem.

 

Odpowiedzialność z art. 299 k.s.h. jest odpowiedzialnością osobistą (tj. członek zarządu odpowiada całym swoim majątkiem, w tym majątkiem prywatnym), subsydiarną wobec spółki (zależną od bezskuteczności egzekucji wobec spółki), a jednocześnie – w relacji pomiędzy członkami zarządu – ma ona charakter solidarny (wierzyciel spółki według własnego uznania może zażądać spełnienia całości lub części świadczenia od wszystkich członków zarządu łącznie, kilku lub jednego z nich). Co istotne, odpowiedzialność z art. 299 k.s.h. nie jest ograniczona kwotowo.

Przesłanki odpowiedzialności członków zarządu

Do przesłanek odpowiedzialności z art. 299 k.s.h. należą: (1) istnienie niezaspokojonego zobowiązania wobec spółki; (2) bezskuteczność egzekucji wobec spółki. Zakresem odpowiedzialności z art. 299 k.s.h. są objęte zarówno zobowiązania publicznoprawne, jak i prywatnoprawne. Jednocześnie wierzyciel nie musi udowadniać, że wykorzystał wszystkie możliwe sposoby egzekucji.

 

W praktyce wystarczającym będzie przedłożenie postanowienia komornika sądowego o bezskuteczności egzekucji, jednakże w literaturze wymienia się również inne przykłady dowodów, takich jak: postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z tego powodu, że majątek spółki nie wystarcza nawet na koszty postępowania czy bilans spółki, z którego wynika, że nie ma ona majątku wystarczającego na zaspokojenie wierzyciela. Co ważne, bezskuteczność egzekucji nie jest stanem niezmiennym.

 

Możemy wyobrazić sobie sytuację, kiedy pierwotna bezskuteczność egzekucji przeminie w związku z wystąpieniem nowych okoliczności (np. połączenie spółek), w świetle których zaspokojenie się wierzyciela z majątku spółki będzie ostatecznie możliwe (tak: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 2006 r., sygn. akt V CSK 319/06). Co więcej, dla ustalenia spełnienia się drugiej z przedstawionych powyżej przesłanek istotne jest również zachowanie samego wierzyciela spółki. Przykładowo, w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że niepodjęcie w stosownym czasie egzekucji przeciwko spółce, choć egzekucja była możliwa i mogła przynieść realny efekt jest traktowana jako niewykazanie przesłanki bezskuteczności egzekucji (tak: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. akt III CSK 70/13). Wymaga jednak zauważenia, że ciężar udowodnienia takich okoliczności ciąży na pozwanym członku zarządu.

 

Okoliczności wyłączające odpowiedzialność

 

Należy pamiętać, że pozwany członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności z art. 299 k.s.h., jeżeli wykaże, że:

  • we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu;
  • niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy;
  • pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.

 

Przedawnienie roszczenia

 

Roszczenie wierzyciela spółki z o.o. przeciwko członkom jej zarządu przedawnia się z upływem trzech lat od dnia uzyskania przez wierzyciela informacji o bezskuteczności egzekucji wobec spółki (zob. uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2008 r., sygn. akt III CZP 72/08).

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, maj 2021 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.