Proniewski & Przybyłka – Adwokat Kraków
Współcześnie właściwie całe nasze życie jest regulowane przepisami prawa. Nasze prawa i obowiązki wyznaczają ustaw, kodeksów i regulaminów. Każdego dnia powstają dziesiątki nowych regulacji, a te istniejące są nowelizowane. Tempo zmian sprawia, że nie sposób za nimi nadążyć. Jednak nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Aktualność wciąż zachowuje łacińska sentencja, że nieznajomość prawa szkodzi. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto powierzyć swoje sprawy profesjonalistom.
Każdemu, kto szuka dobrego i skutecznego adwokata w Krakowie, polecamy kancelarię Proniewski & Przybyłka. Cechuje nas fachowość i terminowość działań. Czym się zajmujemy? Bogata praktyka zawodowa pozwala nam na współpracę zarówno z klientem indywidualnym, jak i stałą obsługę prawną firm i podmiotów z sektora publicznego. Jesteśmy ukierunkowani na realizację celów biznesowych naszych klientów.
Nasze specjalizacje
Specjalizujemy się w spółkach i prawie korporacyjnym. Założenie spółki czy przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę nie mają dla nas tajemnic, dlatego wszystkich klientów biznesowych, którzy nie znaleźli jeszcze swojego adwokata, zapraszamy do kontaktu.
Założyciele naszej kancelarii – Piotr Proniewski i Leszek Przybyłka – wyznaczyli motto, którym kierujemy się w pracy: „Twój Cel, Nasza Wiedza, Wspólny Sukces”. Stawiamy na transparentną współpracę. Chętnie odpowiadamy na pytania osób zainteresowanych skorzystaniem z naszych usług. Niektóre z odpowiedzi znajdą Państwo poniżej, w sekcji Q&A.
Co ważne ‒ do każdego klienta podchodzimy kompleksowo.
Dziedziny prawa
Nasz wykwalifikowany zespół i rozmaite branże, w jakich mamy specjalistów, pozwala na kompleksową obsługę firm różnych obszarów: klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółki, duże korporacje, a także klientów z sektora publicznego. Sprawy, jakimi się zajmujemy dotyczą różnych dziedzin prawa. Najczęściej dbamy o interesy naszych klientów w zakresie:
- prawa gospodarczego,
- prawa korporacyjnego oraz prawa spółek,
- prawa pracy,
- prawa podatkowego,
- restrukturyzacji i zmian w organizacji pracy firm,
- ochrony własności intelektualnej.
Prawo pracy
W obrębie prawa pracy pomagamy pracodawcom z różnych branż we wszelkich kwestiach związanych ze sporami z pracownikami (kwestia nadgodzin, zwolnień, negocjacji), ale nie tylko. Zajmujemy się fachowym przygotowaniem regulaminów pracy i wynagrodzeń, wspieramy firmy przy konstruowaniu umów, weryfikujemy kontrakty managerskie, umowy o współpracy, o zakazie konkurencji, o poufności i inne tego typu dokumenty. Pomagamy też przedsiębiorstwom w przygotowaniach do zmiany form zatrudnienia pracowników, zwolnień grupowych, a także asystujemy podczas rozmów ze związkami zawodowymi oraz w trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. W naszej kancelarii są Państwo w stanie załatwić każdą sprawę, która jest związana z zatrudnianiem innych osób w swoim biznesie.
Prawo spółek
Każdego, kto chce założyć spółkę lub potrzebuje przekształcenia obecnej formy działalności na spółkę, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Warto wiedzieć, że każda organizacja jest inna. Firmy mają różne charakterystyki i różne potrzeby. Nie w każdym przypadku ta sama forma prawna sprawdzi się w takim samym stopniu. Polecamy się zatem również przedsiębiorstwom, które nie wiedzą, czy obecna forma działalności jest dla nich najkorzystniejsza. Chętnie doradzimy, wybierzemy najbardziej optymalne rozwiązanie, a następnie przeprowadzimy proces przekształcenia.
Spółki są ważnym klientem naszej kancelarii. Obecnie na stałe prowadzimy obsługę prawną 19 spółek: opracowujemy regulaminy, dokumenty, analizujemy wewnętrzne regulacje i zarządzenia, doradzamy w kwestiach inwestycyjnych itd. Oprócz przekształceń spółek do naszej oferty można dopisać fuzje, przejęcia i inne projekty związane z ekspansją organizacji biznesowych i ich inwestycji.
Prawo podatkowe
Optymalizacja podatkowa to ważny temat w dobie ciągle zmieniających się przepisów w prawie. Przedsiębiorcy mogą czuć się zagubieni, a niejednokrotnie bez fachowej pomocy ponoszą ogromne koszty związane z prowadzeniem firm ‒ czy to w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy w formie spółki. Z doradztwa podatkowego w naszej kancelarii mogą skorzystać przedsiębiorcy, ale także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Na nasze barki bierzemy kwestię rozmów z urzędem skarbowym i instytucjami, które zajmują się wydawaniem indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. W dotychczasowej działalności uzyskaliśmy już 72 pozytywne interpretacje dla naszych klientów! Jeśli szukają Państwo sprawdzonego zespołu, który pomoże odnaleźć się w zawiłościach polskich podatków, warto zapukać na ul. Konopnickiej 5/4 w Krakowie do naszych ekspertów.
Podatki to sprawa ściśle związana z prowadzeniem biznesu. Dla firm, które wykupują abonament prawny w naszej kancelarii, doradztwo podatkowe jest zwykle wliczone do pakietu usług.
Prawo gospodarcze
Kto korzysta z usług adwokata w Krakowie? Przedsiębiorcy na jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki kapitałowe, osobowe i cywilne, fundacje i stowarzyszenie, ale też uczelnie czy instytucje medyczne. Nasza kancelaria pomaga w bieżących kwestiach związanych z prowadzeniem firmy i podejmowaniem czynności w zgodzie z literą prawa: m.in. tworzymy regulaminy i dokumenty na strony internetowe przy działalności e-commerce, weryfikujemy umowy w obiegu firmowym, zarówno pracownicze, jak i z kontrahentami zewnętrznymi, reagujemy na wszelkie nietypowe kwestie prawne, które dzieją się w biznesach naszych klientów. Oprócz tego wspieramy ich w obszarze działań inwestycyjnych, reprezentujemy przed sądami i instytucjami administracji publicznej, a także dochodzimy praw firmy (np. windykujemy niezapłacone należności od kontrahentów).
Prawo autorskie
Kto może potrzebować adwokata od prawa autorskiego? Najczęściej agencje reklamowe, wydawcy, ale też spółki i inne przedsiębiorstwa. Kwestie te mogą interesować pracodawców i pracowników – do kogo należy utwór opracowany przez osobę zatrudnioną na określonym stanowisku? Co z oprogramowaniem współtworzonym przez zespół programistów dla ich przełożonego? Oferujemy merytoryczne odpowiedzi na Państwa pytania i pomoc doświadczonych prawników z zakresu prawa autorskiego.
Dobry adwokat w Krakowie
Obserwując nasz zespół, który przez lata pracował nad własnym systemem działania i wysoką jakością obsługi klienta, śmiało możemy podkreślić, że w pracy dobrego i skutecznego adwokata liczy się kilka cech, na które warto zwracać uwagę, kiedy zaczynamy współpracę z nową kancelarią.
- Wiedza ‒ bez dwóch zdań gruntowne przygotowanie teoretyczne to podstawa w świecie prawniczym. Najlepszy adwokat czy prawnik potrafi też umiejętnie dopasować posiadaną wiedzę do konkretnej sprawy klienta, czyli wcielić teorię w praktykę.
- Doświadczenie ‒ jest na wagę złota. To dzięki wielu praktycznym sytuacjom z życia wziętych prawnicy mogą się doskonalić w swoich specjalizacjach. Doświadczenie to niejednokrotnie szybsze rozwiązywanie konkretnych przypadków i lepsze rozumienie niuansów, z których składa się prawo.
- Komunikacja ‒ nie wyobrażamy sobie dobrego adwokata bez rozwiniętych kompetencji miękkich, takich jak aktywne słuchanie klienta i zdolność przekazywania mu rozmaitych, często trudnych i zawiłych, kwestii prawnych. Dobra komunikacja bez wątpienia przydaje się również na sali sądowej.
- Zaangażowanie ‒ skuteczny prawnik to osoba, która jest terminowa, zwraca uwagę na aspekty etyczne w kontakcie z klientem i jest żywo zaangażowana w proces współpracy. Prawo, choć może się takie nie wydawać, jest branżą dość dynamiczną. Tutaj też stale dowiadujemy się czegoś nowego, stąd umiejętność szukania innowacyjnych rozwiązań dla klientów to też ważny element zaangażowania.
- Empatia ‒ dobra komunikacja i wysoki poziom zaangażowania są możliwe do osiągnięcia dzięki empatii. Za jej przyczyną prawnik lepiej rozumie swoich klientów, jest w stanie znaleźć bardziej optymalne rozwiązanie spraw i prowadzi współpracę tak, by klient miał z tego jak największą korzyść.
To zestaw pięciu kluczowych, według nas, cech dobrego adwokata, radcy prawnego czy po prostu prawnika. Oczywiście nie wymieniamy tu rzeczy oczywistych, jak kreatywność, skrupulatność, umiejętność dochowania tajemnicy czy zdolności negocjacyjne. Są to elementy, których również warto wypatrywać u swojego adwokata.
Kancelaria adwokacka z doświadczeniem
Jeśli wciąż nie znaleźli Państwo doświadczonego adwokata lub radcy prawnego w Krakowie, Państwa uwadze polecamy naszą kancelarię przy ul. Konopnickiej 5/4 (swoje biura mamy także w Tychach i Świątnikach). Niezmiennie cieszymy się dobrą opinią klientów, ponieważ do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie i unikamy popadania w rutynę. Kolejna sprawa nie jest dla nas jedynie zleceniem do wykonania, a osobistym wyzwaniem i szansą na zbudowanie zaufania. Za każdą sprawą stoi dla nas człowiek z konkretnymi potrzebami, emocjami i oczekiwaniami.
Gruntowne wykształcenie kierunkowe w połączeniu z wszechstronną praktyką zawodową przekładają się na gotowość niesienia pomocy w wielu dziedzinach prawa. Jako doświadczeni prawnicy zdajemy sobie sprawę z tego, że ramy naszej pracy, poza standardowymi zapisami ustawowymi, reguluje Kodeks Etyki Adwokackiej. Tym samym nadrzędnym celem adwokatów i radców prawnych tworzących zespół kancelarii Proniewski & Przybyłka w Krakowie jest ochrona Państwa interesów.
Cennik w naszej kancelarii prawnej jest elastyczny, a honorarium za poszczególne usługi ustalamy indywidualnie (jego wysokość zależy głównie od stopnia skomplikowania sprawy).
Q&A
KIM jest adwokat?
Adwokat to zawód zaufania publicznego. Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy prawnej klientom, w tym reprezentowanie ich przed organami ścigania i sądami, sporządzanie opinii prawnych, tworzenie dokumentów o charakterze prawnym, jak umowy czy statuty, oraz udzielanie praktycznych porad prawnych.
Prawnik a adwokat – czym się różnią?
Prawnik to absolwent studiów prawniczych. Prawnik, który dodatkowo ukończył 3-letnią aplikację adwokacką i zdał egzamin organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, staje się adwokatem.
Mecenas a adwokat – na czym polega różnica?
Podczas gdy „adwokat” jest tytułem zawodowym, „mecenas” to zwrot grzecznościowy. Mecenasem nazywamy zarówno adwokatów, jak i radców prawnych, a niekiedy również aplikantów.
Adwokat a radca prawny ‒ wyjaśniamy różnicę
Do niedawna radca prawny mógł brać udział jedynie w sprawach cywilnych. Od 2015 roku mają oni praktycznie takie same uprawnienia jak adwokaci. Różnią się jedynie samorządem zawodowym, do jakiego przynależą oraz tym, że radcę prawnego można zatrudnić na umowę o pracę (wówczas zawiesza on swój udział w sprawach karnych i karnoskarbowych jako obrońca).
Czym różni się radca prawny od doradcy prawnego?
Po zakończonych studiach prawniczych można rozpocząć pracę w charakterze doradcy prawnego. Konsultacja z taką osobą może pomóc opracować pisma urzędowe, zaznajomić się z fachowymi wskazówkami w kwestiach administracyjnych czy proceduralnych. Doradca prawny nie ma jednak ukończonego egzaminu aplikacyjnego (tak jak radca prawny czy adwokat), zatem nie może reprezentować klientów w postępowaniach sądowych.
Adwokat w Krakowie ‒ jak wybrać najlepszego?
Wybór adwokata to sprawa istotna, kiedy chodzi o poprawne funkcjonowanie firm na rynkach, ale i nie tylko. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą ułatwić podjęcie decyzji, który prawnik w Krakowie ma wspierać Państwa interesy.
- Specjalizacja ‒ w jednej kancelarii może pracować wielu radców prawnych czy adwokatów zajmujących się wąskimi wycinkami świata prawniczego. Daje to większą skuteczność oraz rozumienie i znajomość ważnych szczegółów związanych z konkretnym tematem. Dobrze jest się zatem zorientować, czy wybrany przez Państwa adwokat i jego kancelaria adwokacka specjalizuje się w obszarze, w jakim potrzebują Państwo wsparcia.
- Lokalizacja ‒ wybór dobrej kancelarii może być podyktowany jej lokalizacją. Jest to czynnik szczególnie istotny w przypadku konieczności częstych spotkań z adwokatem czy radca prawnym. Nasza kancelaria adwokacka ma swoją siedzibę w Krakowie, aczkolwiek posiadamy też biura w Tychach i w Świątnikach. Dodatkowo możemy zaoferować konsultacje w formie zdalnej ‒ dla osób, które często wyjeżdżają lub są spoza Małopolski czy Śląska ‒ to rozwiązanie na miarę XXI wieku.
- Komunikatywność i podejście ‒ podczas pierwszego spotkania z prawnikiem można się już zorientować na jakim poziomie będzie dana relacja. Warto upewnić się, że wybrana osoba jest w stanie odpowiedzieć na Państwa pytania, potrafi wyjaśnić wątpliwości oraz że nie unika kontaktu, który jest tak ważny przy współpracy na linii klient‒adwokat.
Na koniec może się pojawić pytanie: kancelaria prawna czy adwokacka? Czy jest w ogóle jakaś różnica. Na rynku, w zasobach internetowych mogą Państwo trafić na synonimiczne użycie tych zwrotów. Jednak co do zasady, kancelarie prawnicze w Krakowie i nie tylko mogą oferować usługi różnych specjalistów: adwokatów, radców prawnych, ale i osób, które nie mają takich uprawnień. Działalność kancelarii adwokackiej jest skupiona przede wszystkim na reprezentacji klientów oraz rozwiązywaniu rozmaitych kwestii prawnych z uwzględnieniem obszarów, w jakich specjalizują się jej prawnicy.