Edukacja i media, Firmy handlowe i usługowe,

Spółka komandytowa - definicja

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego w której występują dwie kategorie wspólników. Komplementariusze którzy całym swoim majątkiem odpowiadają za zobowiązania spółki. Komandytariusze których odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona do tak zwanej sumy komandytowej tj. kwoty której wysokość wspólnicy sami swobodnie określają w treści umowy spółki.

 

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w Kancelarii przeprowadziliśmy kilkadziesiąt projektów, których elementem było założenie spółki komandytowej lub przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki jawnej lub sp. z o.o. w spółkę Komandytową. Oczywiście mowa tu o spółkach komandytowych w której wspólnikiem komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; chodzi zatem o konstrukcję sp. z o.o. sp.k.

Czy warto prowadzić w tej formie prawnej działalność gospodarczą?

 

 

O popularności tej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej decydują dwa główne czynniki.
Po pierwsze prowadząc działalność gospodarczą w formie sp. z o.o. sp.k. – wspólnicy mają możliwość oddzielenia ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej od swojego majątku prywatnego. Zatem podobnie jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy spółki komandytowej (komandytariusze) nie ponoszą odpowiedzialności prywatnym majątkiem za zobowiązania swojej spółki.

 

Po drugie prowadząc działalność w formie sp. z o.o. sp.k. nie występuje problem tak zwanego podwójnego opodatkowania który może pojawić prowadząc działalność w sp. z o.o. Przychody sp.k. stanowią bowiem bezpośredni przychód jej wspólników który opodatkowany jest tylko jeden raz podatkiem od osoby fizycznych (w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi) tj. np. 19% podatkiem liniowym.

 

Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej ma zatem bez wątpienia swoje istotne wskazane powyżej zalety. Przy projektach zakładania lub przekształceń w sp. z o.o. sp.k. często spotykam się z niezrozumieniem konstrukcji tej formy prawnej prowadzenia działalności. Mamy bowiem dwie spółki, różne kategorie wspólników, specyficzny sposób reprezentacji itp. Często tez na początku rozmów co do zmiany formy prawnej przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do możliwości zdecydowania się na taką formę działalności. Korzyści są jednak nie wątpliwe, a dzięki systematycznemu poznaniu i przedstawieniu przez nas zasad funkcjonowania sp. z o.o. sp.k. – udaje się z sukcesem rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości.

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, styczeń 2017 roku

personal-360201_1920

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.