Spółki i prawo korporacyjne

Kiedy członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Dla wielu przedsiębiorców atrakcyjną formą prowadzenia działalności jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, głównie ze względu na brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Ewentualne ryzyko niepowodzenia gospodarczego jest więc ograniczone do wysokości wniesionego wkładu. Często jednak te same osoby, które utworzyły spółkę pełnią funkcje członków zarządu, co niesie za sobą daleko idące konsekwencje w zakresie zasad odpowiedzialności.

Bezskuteczność egzekucji względem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zasady odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki z o.o. zostały uregulowane w art. 299 k.s.h.. Zgodnie z tym przepisem członkowie zarządu odpowiadają solidarnie, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Bezskuteczność egzekucji nie musi być wykazywana w oparciu o postanowienie komornika o umorzeniu postępowania- wykazaniu tej okoliczności mogą służyć także inne dowody, np. postanowienie sądu oddalające wniosek o upadłość ze względu na to, że majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania.

Wyłączenie odpowiedzialności

Członek zarządu może zwolnić się z odpowiedzialności za zobowiązanie spółki, jeśli wykaże, że:

 

  1. We właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu,
  2. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy,
  3. Pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.

Odpowiedzialność na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej

 

 

Członkowie zarządu mogą także subsydiarnie odpowiadać za zobowiązania podatkowe spółki, na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej. Także i w tym przypadku odpowiedzialność członków zarządu na charakter solidarny. Z odpowiedzialności tej także można się zwolnić, jeśli członek zarządu:

  1. Wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu,
  2. Wykaże, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy,
  3. Wskaże mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Jak wynika z powyższego pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością niesie za sobą ryzyko poniesienia odpowiedzialności za zobowiązania spółki, o czym warto pamiętać podejmując się pełnienia funkcji w organie zarządczym spółki z o.o..

 

W Kancelarii Adwokackiej Proniewski Przybyłka zajmujemy się m.in. kompleksową windykacją należności w tym także od członków zarządu w trybie art. 299 kodeksu spółek handlowych.

 

Justyna Olech, aplikantka adwokacka Kraków, marzec 2017 roku.

 

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.