Kancelaria adwokacka Proniewski Przybyłka

header

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

leszek

Ustanowienie zastawu zwykłego na akcjach imiennych spółki akcyjnej

Zastaw na akcjach może stanowić atrakcyjny sposób zabezpieczenia wierzytelności. Warto wówczas wiedzieć czy dla skuteczności jego ustanowienia koniecznym będzie wydanie zastawnikowi dokumentów akcji (lub odcinków zbiorowych akcji), które nie znajdują się w jego posiadaniu bowiem zostały powierzone na przechowanie domowi maklerskiemu.

Zastaw na akcjach stanowi zastaw na prawach w nich ucieleśnionych, a tym samym zgodnie art. 328 KC, do zastawu na prawach stosuje się odpowiedni przepisy dotyczące zastawu na rzeczach ruchomych. Zgodnie zaś z art. 307 KC do ustanowienia zastawu konieczna jest umowa między osobą, której przysługuje zastawiane prawo, a wierzycielem oraz z zastrzeżeniem przewidzianych w ustawie wyjątków, wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej, na którą się strony zgodziły.

W jaki sposób przenieść imienne akcje?

Zgodnie z art. 339 Kodeksu Spółek Handlowych, przeniesienie akcji imiennej następuje przez pisemne oświadczenie albo na samym dokumencie akcji albo w osobnym dokumencie oraz wymaga przeniesienia posiadania akcji.

Jeśli przeniesienie fizycznego posiadania jest niemożliwe przez wzgląd na fakt, iż rzecz znajduje się w posiadaniu zależnym lub dzierżeniu innej osoby, to na mocy art. 350 KC do przeniesienia posiadania wystarczające jest zawarcie przez strony odpowiedniej umowy wraz z zawiadomieniem posiadacza zależnego lub dzierżyciela.

Co jeśli akcje zostały zdeponowane w domu maklerskim?

W sytuacji zatem gdy dokument akcji imiennej został zdeponowany w domu maklerskim do ustanowienia zastawu wystarczające będzie zawarcie stosownej umowy oraz powiadomienie o niej domu maklerskiego który powinien odnotować zmianę stanu posiadania akcji.

Leszek Przybyłka, adwokat, doradca podatkowy Kraków maj 2016 roku

euro-447209_1920

 

Dodaj komentarz

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

SIEDZIBA KANCELARII

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94

(+48) 609 521 683

BIURO TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

BIURO ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne

(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.