Kancelaria adwokacka Proniewski Przybyłka

header

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

leszek

Czy Właściciel może po otrzymaniu protokołu z głosowania nad uchwałami, zmienić stanowisko i poprosić o wykreślenie jego głosu ZA uchwałą?

W czasie zebrania wspólnot mieszkaniowych, właściciele podejmują istotne decyzje dotyczące zarządu nieruchomościami. Dla podjęcia uchwał, istotnym jest oddanie głosu.

Czym jest „oddanie głosu” w kontekście prawnym?”

Oddanie głosu to innymi słowy złożenie oświadczenia woli tak samo jak np. złożenie podpisu pod umową. W związku z czym nie można skutecznie odwołać (cofać) złożonych oświadczeń woli.

Podstawą prawną dla takiego twierdzenia jest treść kodeksu cywilnego, a konkretnie art. 61, który stanowi:

Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Czy można uchylić się od złożonego oświadczenia woli ?

Odrębną kwestią jest możliwość uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli z powołaniem się np. na przepis art. 84 kc. Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, że np. oddając głos za uchwałą współwłaściciel został wprowadzony w błąd np. uchwała w sprawie remontu uzasadniona była tym, że budynek grozi zawalenie, a następnie się okazało, że to nie jest prawda. Wówczas w oparciu o art. 84 kc można by ,,cofnąć’’ oświadczenie woli o głosowaniu za uchwałą, czyli używając terminologii prawniczej uchylić się od złożonego pod wpływem błędu oświadczenia woli.

Podsumowując nie można ,,cofnąć’’ swojego głosu pod uchwałą wspólnoty bez powodu, ale w wyjątkowych sytuacjach np. gdy działaliśmy pod wpływem błędu można się uchylić od złożonego oświadczenia woli (podpisu pod uchwałą).

 

Leszek Przybyłka, adwokat, doradca podatkowy

Kraków, wrzesień 2017 roku

Czy Właściciel może po otrzymaniu protokołu z głosowania nad uchwałami, zmienić stanowisko i poprosić o wykreślenie jego głosu ZA uchwałą?

Dodaj komentarz

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

SIEDZIBA KANCELARII

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94

(+48) 609 521 683

BIURO TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

BIURO ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne

(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.

Live chat

_+

Live Chat